Kiedy zauważysz ze coś jest nie tak?
Preparaty do nosa na bazie ksylometazoliny oraz oksymetazoliny (np. Otrivin, Nasivin, Xylogel, Xylorin, Sudafed Xylogel, Xylometazolin, Oxalin i in.) są lekami, których zadaniem jest pomoc doraźna. Ich stosowanie nie powinno przekraczać 5-7 dni w przypadku dorosłych i 3-5 dni w przypadku dzieci. Krople te umożliwiają normalne oddychanie, jednak ich stosowanie wskazane jest wyłącznie krótkotrwale. Jeżeli stosowanie kropli przedłuża się, możliwe jest uszkodzenie błony śluzowej nosa. W zależności od czasu stosowania preparatów, niepokojące objawy będą w różnym stopniu nasilone. Możliwe jest odczuwanie suchości w nosie, trudności w oddychaniu bez zastosowania kropli, krwawienia z nosa, a nawet perforacje błony śluzowej, a więc uszkodzenia nieodwracalne. Dodatkowo uszkodzeniom błony mogą towarzyszyć : problemy z węchem, bóle głowy i utrudnione zasypianie.
Jak odzwyczaić się od kropli do nosa?
Poradzenie sobie z nadużywaniem powyżej opisanych preparatów wymaga niestety dużo cierpliwości. Próba odzwyczajenia się od kropli, bez wsparcia, wiąże się z trwającą około 2-3 tygodnie regeneracją błony śluzowej nosa, której towarzyszy nieustępująca trudność w oddychaniu. W celu ułatwienia całego procesu proponujemy skorzystać z metod opisanych poniżej:
- Stosowanie kropli hipertonicznych, mają one możliwość obkurczania śluzówki i ułatwiają oddychanie.
- Płukania nosa i zatok przy pomocy zestawu z butelką.
- Odzwyczajenie najpierw jednej dziurki nosa od kropli. Metoda polega na regeneracji błony śluzowej najpierw w jednej, a później w drugiej dziurce. W czasie, kiedy do pierwszej dziurki przestajemy wprowadzać preparat, do drugiej dziurki nadal podajemy krople, tak by mieć możliwość oddychania. Regenerację pierwszej dziurki wspomagamy preparatami nawilżającymi (np. wodą morską, maścią z witaminą A, preparatem z olejem sezamowym itp.)Poproś farmaceutę o pomoc w wyborze preparatu. Kiedy pierwsza dziurka będzie już w dobrej kondycji możemy rozpocząć leczenie drugiej dziurki, odstawiając całkowicie krople. Drugą dziurkę należy stale nawilżać.
- Zmniejszenie dawek kropli . Metoda polega na zmniejszaniu częstotliwości stosowania kropli, a następnie wprowadzenie preparatów, o niższych stężeniach substancji aktywnej np. tych przeznaczonych dla dzieci. Zmniejszeniu dawek leku powinno towarzyszyć nawilżanie nosa.
- Odstawienie kropli i stosowanie tabletek zawierających substancję zmniejszającą obrzęk nosa- pseudoefedrynę ( np. Sudafed). Jest to metoda, którą można zastosować jedynie przez kilka dni. W momencie największych trudności z oddychaniem, po odstawieniu kropli, można przyjmować doustne leki, które udrożnią nos. W międzyczasie należy nawilżać śluzówkę nosa preparatami opisanymi wyżej. Po kilku dniach tabletki należy odstawić, kontynuując nawilżanie śluzówki. Możliwe jest wsparcie preparatami, które udrażniają nos np. na bazie mannitolu- Narivent lub na bazie laktoferyny i D-pantenolu- GripStop.