Choroba Hashimoto jest przewlekłym stanem zapalnym tarczycy. Wbrew pozorom nie jest to choroba tarczycy, ale układu immunologicznego, który przez lata atakuje komórki tarczycy, prowadząc do jej zmniejszenia oraz upośledzając aktywność enzymu odpowiedzialnego za produkcję hormonów tarczycy.
Zdecydowanie więcej kobiet cierpi na tą chorobę niż mężczyzn. Jest to choroba o dużej nie zdiagnozowalności co oznacza, że prawdopodobnie dużo więcej osób cierpi na tą chorobę niż podają statystyki.
Jakie 5 rzeczy powinieneś wiedzieć na temat Hashimoto?
1. Jak jest przyczyna choroby Hashimoto?
Jak już wspomniałam Hashimoto to nie choroba tarczycy ale układu immunologicznego, który nie potrafi odróżnić twojego organizmu od obcego, przyjaciela twojego organizmu od jego wroga. Taki układ immunologiczny atakuje swoje własne komórki. Dlatego należy się zastanowić dlaczego się tak dzieje. Najczęstszą przyczyną jest nieodpowiednia dieta. Kolejno stres lub niedobór witamin lub mikroelementów.
2. Jakie są objawy choroby Hashimoto?
Objawy które wskazywałyby na chorobę Hashimoto to:
- uczucie ciągłego zmęczenia (nawet jeśli cała noc
przesypiasz to rano czujesz się niewyspany)
- przybierasz na wadze,
- cały czas jest ci zimno,
- masz częste zaparcia,
- twoja skóra i włosy są suche, bez blasku,
- zaburzenia miesiączkowania u kobiet,
- nie masz motywacji oraz energii do życia.
3. W jaki sposób zdiagnozować chorobę Hashimoto?
Częstym błędem w diagnozowaniu choroby Hashimoto jest zbadanie tylko poziomu TSH. Aby wykluczyć lub potwierdzić tą chorobę należałoby wykonać cały profil tarczycowy czyli:
- poziom TSH,
- FT3, FT4,
- anty-TPO, anty- TG,
- USG tarczycy,
- poziom witaminy D3, jodu, selenu, cynku, żelaza.
4. Jak mogę sam spróbować spowolnić postęp choroby Hashimoto?
Tak jak już wspomniałam Hashimoto to nie choroba tarczycy tylko “niespokojnego” układu immunologicznego. Trzeba się zastanowić co go tak mocno denerwuje. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa dieta która stanowi 90% przypadków. Bardzo dobre rezultaty daje wyeliminowanie z diety glutenu, prostych węglowodanów, olejów roślinnych pozyskiwanych syntetycznie. Warto zadbać, aby w Twojej diecie znajdowała się odpowiednia podaż jodu, selenu, witamina D, cynku. Polecam artykuł dotyczący odpowiedniej diety w chorobie Hashimoto.
5. Jakie leki stosowane w chorobie Hashimoto?
Atakowana tarczyca z czasem nie potrafi wyprodukować odpowiedniej ilości hormonu. Leczenie zatem opiera się na dostarczeniu Lewotyroksyny w postaci tabletek. Regularne przyjmowanie brakujących hormonów tarczycy prowadzi do normalizacji stężenia TSH i powrotu do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Lewotyroksyna jest przyjmowana na ogół raz dziennie rano, minimum 30 min przed śniadaniem.